‘Son Tango’ operasyonunda hayali muhbir vurgunu

0
317

Paralelci polis müdürleri ‘Son Tango’ isimli narkotik operasyonunda hayali muhbir uydurarak ihbarcılara verilen ödül paralarını aldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Paralel davada sanık olan eski İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder ile eski Emniyet Müdürü Uğur Akbal’ın devletin kasasından ihbarcılara verilen parayı alabilmek için 2003’te hayali muhbir uydurdukları iddiasıyla soruşturma başlattı. İddiaların merkezindeki Ergüder ve Akbal ifadeye çağrıldı. 2003’teki Son Tango isimli narkotik operasyon kapsamında uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya ile 3 adamı tutuklanmış ve çıkarıldıkları mahkemede 24’er yıl hapis cezası almıştı. Ancak kararı bozan Yargıtay gerekçe olarak operasyon ihbarını yaptığı söylenen X1 kod adlı muhbirin dinlenmemesini gösterdi.

Bu noktadan sonra ‘muhbir ikramiyesi’ tartışmaları başgösterdi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanan davada mahkeme, emiyete yazı yazarak X1 ve X2 kod adlı muhbirlerin mahkemeye getirilmelerini istedi. Narkotik Şube Müdürlüğü, önce muhbirlerin ifade vermek istemediğini bildirdi. Mahkemenin ısrarı üzerine X2 mahkemeye geldi ancak X1 bir türlü getirilmedi. Oysa daha önce soruşturma aşamasında dönemin Narkotik Şube Müdürü Tufan Ergüder, savcılığa “X1 ve X2’nin mühürlü zarfa konan açık kimlik bilgilerinin şubenin kasasında muhafaza altına alındığı” bilgisini vermişti.

Narkotik Şube, X1’e ilişkin kayıtlarında hiçbir kimlik veya irtibata yarar adres kaydının mevcut olmadığını kaydetti. Bunun üzerine Urfi Çetinkaya’nın avukatı Hatip Mercan, sorumlu polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılığın soruşturmasında, iki eski emniyet müdürü, hayali muhbir ve gizli tanık yaratarak, devleti zarara uğratmakla suçlanıyor. Şüpheli iki ismin, devlet tarafından muhbirlere ödenen ikramiyeyi alabilmek için sahte muhbir icat ettikleri iddia edildi. X1’e verilmek üzere Başkomiser Uğur Akbal’a 73 bin lira ikramiye ödendiği kaydedildi. Bu rakamın, yakalanan uyuşturucunun miktarına göre milyonları bulduğu vurgulandı. Şüphelilerden Tufan Ergüder, Tahşiyecilere kumpas davasında yargılanıyor.

Fotoğraf & Haber: Serhat Koçyiğit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here