Öğrencilerine ”gönül gözü” ile eğitim veriyor

0
675

İnegöl ilçesinde, TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda görev yapan görme engelli sosyal bilgiler öğretmeni 32 yaşındaki Erhan Kutlu, mesleğini başarıyla sürdürüyor.

Giresun’da eğitim fakültesi sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünden 2003’de mezun olan Kutlu, 2010 yılı ağustos ayından bu yana TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda görev yapıyor.

Öğrencilerini görmemesine rağmen onları sesinden tanıyan Kutlu, engelini azmiyle aşarak, mesleğine başarıyla devam ediyor.

Dünya Engelliler Günü nedeniyle Kutlu’yu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk ile okulunda ziyaret eden İnegöl Kaymakamı Ali Akça, ”İlkokul öğretmenimiz bizlere 4’üncü sınıftayken Türkiye haritasını gözümüz kapalı çizdirirdi. Demek ki olabiliyormuş, biz çizebiliyorduk. Yine sevgili hocamız gözleri görmeden sizin gönüllerinize hitap ederek coğrafya dersini en güzel şekilde anlattı. Öğretmenimizin performansından da mutlu olduk. Soyadı gibi ‘kutlu’ bir öğretmen” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erhan Kutlu ise ülkede engellilere değer verilmesi, onların hatırlarının sorulmasının gerçekten güzel bir duygu olduğunu belirterek, ”Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Beni çok mutlu ettiler. Dilerim ki Türkiye’deki diğer engelli vatandaşlarımız da benim duyduğum mutluluğa erişir. Benim de temennim tüm engelli vatandaşların topluma ve dünyaya katkı sağlamaları. Ben elimden geldiğince faydalı olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Öğretmenlikte 4’üncü yılı olduğunu ifade eden Kutlu, şöyle devam etti:

“Ben de diğer öğretmenler gibi ders anlatıyorum. Tek farkım, diğer öğretmenlerin göz ile yaptığını ben kulakla, duyarak yapıyorum. Ses temelli bir eğitim anlayışı var bende. Ekran okuyucusu yardımıyla bilgisayar kullanıyorum. Bilgisayar günlük hayatımı da çok kolaylaştırıyor. Kitap okuma makinem var, dokümanları çok rahat okuyabiliyorum. Sınavları da optik okuma makinemle yapıyorum ve okuyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here